خبرهای ویژه

» ارتباط با مردم » بررسی جامعه‌شناختی پدیده خیابان‌آزاری

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۱۱/۰۵ - ۱۵:۱۸

 کد خبر: 9070
 9 بازدید

بررسی جامعه‌شناختی پدیده خیابان‌آزاری

خیابان‌آزاری نوعی از خشونت علیه زنان است که در فضای عمومی- خیابان، پیاده‌روها، بازار و کوچه و پس‌کوچه‌های شهرها– قابل مشاهده است. این مساله اجتماعی محدود به فرهنگ و سرزمین خاصی نیست، هر جایی که بشر است و زیست می‌کند، این پدیده با شدت و ضعف موجود بوده و است؛ زیرا انسان به‌طور غریزی و […]

بررسی جامعه‌شناختی پدیده خیابان‌آزاری

خیابان‌آزاری نوعی از خشونت علیه زنان است که در فضای عمومی- خیابان، پیاده‌روها، بازار و کوچه و پس‌کوچه‌های شهرها– قابل مشاهده است.women

این مساله اجتماعی محدود به فرهنگ و سرزمین خاصی نیست، هر جایی که بشر است و زیست می‌کند، این پدیده با شدت و ضعف موجود بوده و است؛ زیرا انسان به‌طور غریزی و فطری گرایش به جنس مخالف دارد و این گرایش در نهاد بشر قرارداده دارد.

فلسفه وجودی چنین تمایلی بقا و تکثر نسل بشر است، این تمایل و جذبه در ذات خود منفی و مردود نیست. اما مشکل زمانی پدیدار می‌گردد که این مهم به افراط و انحراف کشیده می‌شود.

به باور جامعه شناسان علل عمده خیابان آزاری که زنان را منزوی ساخته اجتماعی شدن یا جامعه پذیری ناقص، جنگ و ناامنی وبی ثباتی، بیکاری، فرهنگ مردسالاری، برداشت سطحی و نادرست از دین و ضعف نهادهای عدلی و قضایی بوده است.

به وجود آمدن مشکلات روحی و روانی، برهم خوردن نظم درجامعه و به حاشیه رفتن و منزوی شدن زنان از جامعه از جمله مهم‌ترین پیامدهای پدیده خیابان آزاری خوانده شده است.

برای بررسی بیشتر پدیده خیابان آزاری، این موضوع را در برنامه زن امروز با مرضیه رحمان‌یار یک تن از بانوان جامعه شناس در هرات درمیان گذاشتیم.

برنامه زن امروز:دسته بندی : ارتباط با مردم , برنامه‌های‌مردم , زن امروز
ارسال دیدگاه