خبرهای ویژه

» افغانستان » بیشتر آموزشگاه‌های خصوصی در هرات، دانش آموزان را فریب می‌دهند

تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۱۱/۰۱ - ۱۴:۳۳

 کد خبر: 3240
 13 بازدید

بیشتر آموزشگاه‌های خصوصی در هرات، دانش آموزان را فریب می‌دهند

بیشتر آموزشگاه‌های خصوصی در هرات با کاربرد غیرقانونی نام‌های انستیوت‌ بین المللی، تخصصی و اکادمیک در تلاش هستند تا با سوء استفاده از این نام‌های جهانی، دانش آموزان بیشتری جلب کنند. یافته‌های رادیو مردم نشان می‌دهد که ده‌ها  مرکز آموزشی در هرات به نام‌های انستتیوت‌های تخصصی و بین المللی ایجاد شده اند در حالیکه فعالیت […]

بیشتر آموزشگاه‌های خصوصی در هرات، دانش آموزان را فریب می‌دهند

بیشتر آموزشگاه‌های خصوصی در هرات با کاربرد غیرقانونی نام‌های انستیوت‌ بین المللی، تخصصی و اکادمیک در تلاش هستند تا با سوء استفاده از این نام‌های جهانی، دانش آموزان بیشتری جلب کنند.

IMG_۲۰۱۵۰۱۰۴_۱۶۱۰۲۷یافته‌های رادیو مردم نشان می‌دهد که ده‌ها  مرکز آموزشی در هرات به نام‌های انستتیوت‌های تخصصی و بین المللی ایجاد شده اند در حالیکه فعالیت آنان محلی است و تنها در اداره معارف هرات به نام مرکز آموزشی ثبت شده اند و اجازه فعالیت دارند.

شماری از دانش آموزان و آگاهان فرهنگی می‌گویند که این آموزشگاه‌ها با نوشتن نام‌های تخصصی، اکادمیک و انستیتوت‌های بین المللی دانش آموزان را فریب می‌دهند و اداره معارف هیچ نظارتی برفعالیت‌های آشکار آنان ندارد.

در هر کوچه و خیابان هرات چندین آموزشگاه خصوصی برای ارتقای ظرفیت دانش آموزان و دانشجویان فعالیت میکند. یکی به نام انستیتوت بین المللی و دیگری به نام انستیتوت تخصصی و اکادمیک و سایرین هم به نام های اکادمی‌های علمی کمپیوترساینس وزبان‌های خارجی.

انستیوت بین المللی و کمپیوتر ساینس بازتاب، انستیتوت بین المللی نانونت، اکادمی بین المللی کمپیوتر ساینس و زبان انصار، مرکز علمی و تخصصی، کامپیوتر ساینس تلاش و اکادمی تخصصی امارات تنها چند نمونه از نام‌های مراکز آموزشی هرات است.

تا جاییکه یک مرکز آموزشی با نام آکادمی تخصصی زبان وکمپیوتر ساینس سما در تابلوی خود نوشته که دوره‌های بین المللی را آموزش میدهد و مدارک بین المللی را نیز از کشورهای معتبر جهان به فارغان خود ارایه می‌دهد.

وقتی به داخل این مرکز آموزشی شدم پرچم‌های بزرگی از ایالات متحده امریکا را در سالن وردی و روی میز مسوولان این آموزشگاه دیدم.

از مسوول این مرکز پرسیدم که آیا موسسه بین المللی هستید و مدرک بین المللی از کشورهای معتبر جهان ارایه می‌کنید. او در پاسخم گفت که بلی. اما حاضر به گفتگوی بیشتر با رادیو مردم نشد.

رادیو مردم به اسنادی دست یافته که این مرکز و چندین مرکز دیگر تنها به نام مرکز آموزشی ثبت شده اند و فقط با این اجازه فعالیت دارند. حتی بیشتر این نهادهای آموزشی حتی مکان آموزشی معیاری هم ندارند.

محمد حسین طاهری معاون برنامه ریزی اداره معارف ولایت هرات می‌گوید که فعالیت‌ بیشتر این مرکزهای آموزشی معیاری نیست.

شماری از مسوولان مراکز آموزشی در هرات با نام های غیر قانونی بین المللی، تخصصی و اکادمیک فعالیت می نمایند، ادعای فعالیت بین المللی میکنند.

عزیز لله سروری مسوول انستیوت بین المللی و کمپیوترساینس بازتاب چنین استدلالی از بین المللی بودن فعالیت نهاد آموزشی خود ارایه میکند. او می‌گوید: “وقتی ما جواز فعالیت از ریاست معارف می‌گیرم و ریاست معارف هم زیر مجموعه وزارت معارف است. پس ما بین المللی هستیم.”4

از محمد آصیف سیرت مسوول مرکز آموزشی به تحت نام اکادمی تخصصی انصار پرسیدم که در تابلوی تان نوشته اکادمی بین المللی و تخصصی انصار. در حالیکه مجوز تان به نام مرکز آموزشی انصار است. او در پاسخ گفت.

درهمین حال مسوول مرکز آموزشی که به نام اکادمی تخصصی امارات فعالیت میکند، از دلایل استفاده نام اکادمی تخصصی امارات در آموزشگاه خود میگوید. رامین رامش حسینی مسوول مرکز آموزشی تخصصی آمارات به رادیو مردم گفت که آنان نام اکادمی تخصصی امارات را بر مرکز آموزشی خود گذاشته اند و این هیچ مشکلی ندارد.

وقتی به دفتر این آموزشگاه تحت نام اکادمی تخصصی امارات رفتم پرچم کلانی از کشور امارات متحده عربی را در پهلوی پرچم افغانستان دیدم. حتی پرچم های کشورهای عربستان، هندوستان و روسیه هم دراین مرکز وجود داشت. شاید به استدلال مسوولان این مرکز آموزشی فعالیت شان جهانی است و دانش آموزان بیشتر جلب کنند.

این در حال است که مسوولان اداره معارف هرات با تایید نام‌های چون انستیتوت بین المللی، اکادمی های تخصصی و اکادمیک به سر در مراکز آموزشی در شهر میگوید که این نام ها و القاب که بر تابلوها و بنرهای بیشتر مراکز آموزشی هرات نوشته شده غیر قانونی است و ریاست معارف چنین مجوزی برای آنها نداده است.

آقای طاهری معاون برنامه ریزی اداره معارف هرات می گوید که در شهر هرات ۲۷۰ مرکز آموزشی خصوصی فعالیت دارد و هیچ یک از این مرکزها انستیتوت‌های بین المللی و تخصصی نیستند.

درهمین حال شماری از دانش آموزان که دراین مراکزآموزشی درس می‌خوانند می‌گویند که از طریق تبلیغات تلویزیونی و نام‌های بین المللی و تخصصی که بر سر در این نهادهای آموزشی نوشته شده، جذب می شوند. آنان می‌گویند که حتی این آموزشگاه‌ها مدرک بین المللی هم به فارغان خود می‌دهند.

شمار دیگر از دانش آموزان مراکز آموزشی از گرفتن پول زیاد بابت تدریس نگران اند و می‌گویند که بسیاری از مرکزهای آموزشی تحت نام اکادمی های تخصصی و انستیتوت های بین المللی پول زیادتری طلب می‌کنند.

این همه در حالیست که حسین طاهری معاون برنامه ریزی اداره معارف هرات میگوید که اداره معارف هرات در قسمت جمع آوری تابلوهای عوام فریب مرکزهای آموزشی هرات و نظارت برآنها ناتوان است و نمی تواند این ازسوء استفاده‌ها جلوگیری کند. IMG_۲۰۱۵۰۱۰۴_۱۶۲۹۰۴

اما او می‌گوید که یک هیئت مشترک از ریاست معارف، ریاست عدلیه، فرماندهی پولیس، مستوفیت و ولایت تعیین شده اند که هر ماه یکبار از این مراکز آموزشی نظارت کنند.

درهمین حال یک مسوول در اداره معارف هرات که نخواست نامی از او گرفته شود به رادیو مردم گفت که برخی از نمایندگان پارلمان و شورای ولایتی هرات بر چگونگی نظارت این هیئت از مراکز آموزشی هرات مداخله می‌کنند.

از سوی دیگر شماری از آگاهان فرهنگی در هرات می‌گویند که برخی از نهادهای آموزشی با نام‌های انستیتوت بین المللی و اکادمی‌های تخصصی در تبلیغات و تابلوهای شان دانش آموزان را فریب می‌دهند و باید جلو این کار گرفته شود.

در سالهای اخیر ده‌ها مرکز آموزشی خصوصی در شهر هرات ایجاد شده اند که به گفته مسوولان معارف حود شصت هزار دانش آموز در این نهادها مصروف فراگیر علم و دانش هستند. نبود نظارت از روند تدریس و کیفیت علمی و محیط‌های درسی مراکز آموزشی هرات همواره از نگرانی‌های جدی دانش آموزان و دانشجویان بوده است.

بسیاری از این دانش آموزان همواره اداره معارف را به توجهی در این زمینه متهم کرده اند و تاکید می‌ورزند که در صورت نظارت از این نهادهای آموزشی، از سوء استفاده برخی از نهاهای آموزشی جلوگیری خواهد شد.

به گزارش رادیویی غضنفر در این مورد نیز گوش دهید:

 


گالری از تابلوهای برخی از مرکزهای آموزشی در هرات:

 

 دسته بندی : افغانستان , دانش مردم , گزارش مردم , هرات
ارسال دیدگاه