تجلیل از هشت مارچ چه تاثیری بر زندگی زنان می‌گذارد؟ Reviewed by Momizat on . بی‌عدالتی، تبعیض، شرایط دشوار کاری، دستمزد کم کارگران زن در اواخر سده‌‌ی نوزدهم و اوایل قرن بیستم میلادی در کشورهای صنعتی و بخصوص در اروپای غربی و امریکا، زنان بی‌عدالتی، تبعیض، شرایط دشوار کاری، دستمزد کم کارگران زن در اواخر سده‌‌ی نوزدهم و اوایل قرن بیستم میلادی در کشورهای صنعتی و بخصوص در اروپای غربی و امریکا، زنان Rating: 0

تجلیل از هشت مارچ چه تاثیری بر زندگی زنان می‌گذارد؟

بی‌عدالتی، تبعیض، شرایط دشوار کاری، دستمزد کم کارگران زن در اواخر سده‌‌ی نوزدهم و اوایل قرن بیستم میلادی در کشورهای صنعتی و بخصوص در0,,15785270_303,00 اروپای غربی و امریکا، زنان را وادار کرد تا با مبارزات جانبازانه‌ی‌شان روزی را در تاریخ بشر به نام خود به ثبت برسانند.

در هشتم مارچ سال ۱۹۰۸ میلادی، پس از گذشت چندین سال اوضاع نابهنجار کاری برای زنان در امریکا، شماری از کارگران زن یک کارخانه نساجی در شهر نیویارک، دست به اعتصاب زدند، صاحب کارخانه همراه با نگهبانان، زنان معترض را در کارخانه محبوس می‌کند. پس از آن به دلایل نامعلومی کارخانه آتش می‌گیرد و در این آتش‌سوزی بیش از ۱۲۹ کارگر زن در آتش می‌سوزند و جان می‌دهند .

این حادثه با واکنش‌های زیادی در داخل و خارج از مرزهای امریکا روبرو شد. عده‌ای از مدافعان حقوق زن در امریکا و در اروپا در پی این حادثه، مبارزات خود را برای تحقق حقوق زنان گسترش دادند.

سرانجام به پاس گرامی‌داشت از قربانایان حادثه آتش‌سوزی در کارخانه نساجی در نیویارک، به پیشنهاد خانم کلارا زتکین مدافع حقوق زن در آلمان در سال ۱۹۱۰، هشتم مارچ به عنوان روز جهانی پذیرفته شد.

اینجا در افغانستان نیز از این روز تجلیل به عمل می‌آید وهمه‌ساله با برگزاری محافل در سرتاسر کشور این روز را گرامی می‌دارند.

اما سوال این‌جاست که آیا برگزاری چنین محافلی تاثیراتی روی روند زندگی زنان خواهد داشت؟

ایا اصل مبارزه با نابرابری و خشونت علیه زنان با تجلیل از این روزها ممکن است از کشور برچیده شود؟

در برنامه زن امروزاین بحث را با خانم عزیزه خیراندیش فعال حقوق زن در هرات به بررسی گرفته ایم.

برنامه زن امروز:© 2014 Powered By Radio Mardom