خبرهای ویژه

» ارتباط با مردم » خانم‌های کارگر در هرات با امکانات کم و حقوق ماهوار ناکافی کار می‌کنند

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۲/۲۶ - ۱۱:۴۹

 کد خبر: 10335
 18 بازدید

خانم‌های کارگر در هرات با امکانات کم و حقوق ماهوار ناکافی کار می‌کنند

در قانون کار اصول و قواعد خوبی در حمایت از کارگران پیشبینی شده است. از جمله این که هرکسی دارای حق کار با مزد می‌باشد و این حق توسط قانون، ارگان‌های دولتی، اتحادیه‌های صنفی و سایر سازمان‌های اجتماعی حمایت می‌گردد. در ماده ۹ قانون کار نیز، برای زنان حقوق مساوی با مردان در نظر گرفته […]

خانم‌های کارگر در هرات با امکانات کم و حقوق ماهوار ناکافی کار می‌کنند

در قانون کار اصول و قواعد خوبی در حمایت از کارگران پیشبینی شده است. از جمله این که هرکسی دارای حق کار با مزد می‌باشد و این حق توسط قانون، ارگان‌های دولتی، اتحادیه‌های صنفی و سایر سازمان‌های اجتماعی حمایت می‌گردد.

در ماده ۹ قانون کار نیز، برای زنان حقوق مساوی با مردان در نظر گرفته شده و حتی در شرایط خاص مثل دوران بارداری و شیردهی امتیازات خاصی برای شان قایل شده است.

در بررسی که چندی قبل توسط ریاست امور زنان به همکاری شورای ولایتی وریاست کار و امور اجتماعی  با ۴۸۸ خانم که در شهرک صنعتی، تالارهای محافل و بخش کرک پاکی فعالیت می‌کنند صورت گرفت، نتایج نگران‌کننده‌ی را در پی داشت.

از طرف دیگر محیط کار و شرایط صحی این بانوان هم نگران‌کننده خوانده شده است. باوری که توسط وزارت امور زنان هم تایید شده است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که بیشتر خانم‌های شاغل در هرات از روی ناچاری با امکانات بسیار اندک و حقوق ماهوار ناکافی ایفای وظیفه می‌‌کنند.

به باور وزارت امور زنان کشور تفاوت‌های زیادی در امتیازدهی به زنان کارگر افغان و زنان کشورهای دیگر جهان وجود دارد. زنان کارگرد در کشور از امکانات رفاهی، بیمه‌کار،‌ امتیازات مادی و معنوی و کمک‌های دیگر مانند زنان کارگر جهان برخوردار نیستند.

حالا پرسش اینجاست که: آیا بعداز این بررسی در وضعیت کاری زنان تغییری بوجود آمده؟

وآیا اداره‌های مربوط به وعده‌های شان عمل کردند یا خیر؟

و اینکه چگونه می‌شود توجه بیشتری را به وضعیت زنان کارگر از جانب دولت و کارفرماها، جلب کرد؟

برنامه زن امروز:دسته بندی : ارتباط با مردم , برنامه‌های‌مردم , زن امروز , هرات
ارسال دیدگاه