خبرهای ویژه

» ارتباط با مردم » مغز چپ دست‌ها متفاوت است؟

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۱۲/۰۹ - ۱۰:۲۷

 کد خبر: 9532
 12 بازدید

مغز چپ دست‌ها متفاوت است؟

فقط حدود ده درصد از جمعیت جهان چپ دست هستند. فارغ از مشکلاتی که استفاده از وسایلی که بیشترشان برای راست‌دست‌ها طراحی شده برای چپ‌دست‌ها ایجاد می‌کند، چپ دست بودن تاثیرات دیگری هم بر ذهن و جسم چپ دست‌ها دارد که کمتر کسی از آنها اطلاع دارد. در زیر با برخی از مسائل مربوط با […]

مغز چپ دست‌ها متفاوت است؟

فقط حدود ده درصد از جمعیت جهان چپ دست هستند. فارغ از مشکلاتی که استفاده از وسایلی که بیشترشان برای راست‌دست‌ها طراحی شدهLeft-handed-people

برای چپ‌دست‌ها ایجاد می‌کند، چپ دست بودن تاثیرات دیگری هم بر ذهن و جسم چپ دست‌ها دارد که کمتر کسی از آنها اطلاع دارد. در زیر با برخی از مسائل مربوط با چپ‌دستی آشنا می‌شوید:

فقط ژنتیکی نیست 
دانشمندان دقیقاً نمی‌دانند که چرا بعضی از افراد چپ دست هستند، اما می‌دانند که در ۲۵ درصد موارد این امر علت ژنتیکی دارد. چپ‌دستی به اندازه قد و هوش در خانواده‌ها زمینه ارثی ندارد. حتی دوقلوهای همسان نیز که ژن‌ها مشابهی دارند، گاهی اوقات از لحاظ اینکه کدام دست‌شان غالب است با هم متفاوتند. متخصصان معتقدند که این که چپ دست یا راست دست باشید، تا حدود زیادی شانسی است.

با استرس در دوران بارداری مرتبط است 
بر اساس تحقیقی در بریتانیا، زنان بارداری که جنین داخل رحم‌شان بیشتر با دست چپ صورت خود را لمس می‌کند(این امر خود یکی از فاکتورهای پیش‌بینی چپ دستی است)، بیشترین استرس را در دوران باداری تجربه می‌کنند.

در میان دوقلوها شایع‌تر است
درصد چپ دستی در میان دوقلوها حدود دوبرابر این درصد در میان جمعیت کلی است. در سال ۱۹۹۶، تحقیقی در بلژیک نشان داد که ۲۱ درصد دوقلوها چپ دست هستند.

باعث می‌شود متفاوت فکر کنید 
جامعه گرایش دارد که سمت چپ را به چیزهای بد و سمت راست را به چیزهای خوب مرتبط کند. اما اگر چپ دست باشید، ممکن است نحوۀ فکر کردنتان نیز با راست‌دست‌ها متفاوت باشد. در تحقیقی که در سال ۲۰۰۹ در دانشگاه استنفورد انجام شد، دو ستون تصاویر انتزاعی را به شرکت‌کنندگان نشان دادند و از آنها پرسیدند که کدام تصاویر هوشمندانه‌تر، شادتر، صادق‌تر و جذابتر به نظر می‌رسند. راست‌دستها اکثراً تصاویر سمت راست را انتخاب می‌کردند و چپ‌دست‌ها بیشتر تصاویر ستون سمت چپ را. نگارندۀ ارشد این تحقیق دربارۀ نتیجۀ آن می‌گوید: “چپ دست‌ها به صورت ناخودآگاه فکر می‌کنند که چیزهای خوب در طرف چپ قرار دارند و چیزهای بد در طرف راست. حتی با وجود اینکه زبان و فرهنگ چیزی دقیقاً برعکس این موضوع را القا می‌کند.” این محقق باور دارد که این موضوع حتی بر روی رای دادن ما و اینکه در مناظرات کدام کاندیدای ریاست جمهوری را ترجیح دهیم تاثیر می‌گذارد.”

با خطر وجود مشکل در سلامت روان مرتبط است 
بنا برتحقیقی که در سال ۲۰۱۳ انجام شد، افرادی چپ‌دست بیشتر در خطر اختلالات روانی نظیر شیزوفرنی قرار دارند. از میان کسانی که به اسکیزوفرنی و اسکیزوافکتیو مبتلا بودند و در این تحقیق مورد بررسی قرار گرفتند، ۴۰ درصدشان با دست چپ می‌نوشتند. تحقیقات همچنین ارتباطهایی میان راست دست نبودن با خوانش‌پریشی، بیش‌فعالی و برخی اختلالات خلقی دیگر یافته‌اند.

خطر ابتلا به سرطان سینه در چپ‌دست‌ها بیشتر است
به نظر می‌رسد که چپ‌دستی با بعضی مسائل سلامت جسمی در ارتباط باشد. در تحقیقی که در سال ۲۰۰۷، در ژورنال سرطان بریتانیا به چاپ رسید نشان داده شد که خطر ابتلا به سرطان سینه در چپ‌دست‌ها بیش از راست دست‌ها است. به خصوص سرطانی که بعد از یائسگی اتفاق می‌افتد.

روی سلامت کلی شما تاثیر نمی‌گذارد 
دانشمندان مدت‌ها تصور می‌کردند چپ‌دستی به طریقی با عملکرد دستگاه ایمنی مرتبط بوده و یکی از عوامل خطر در اختلالات دستگاه ایمنی بدن است. تحقیقاتی که دربارۀ این ادعا صورت گرفته تاکنون به تایید آن منجر نشده و این فرضیه اکنون بی‌اعتبار است. با این وجود، یکی از بیماری‌های مرتبط با دستگاه ایمنی بدن که ارتباط آن چپ‌دستی، بیماری رودۀ ملتهب است.

تاثیری بر طول عمر ندارد 
به خاطر تحقیقی که در سال ۱۹۹۱ در دانشگاه بریتیش کلمبیا انجام شده بود، زمانی این تصور وجود داشت که چپ‌دست‌ها از آدم‌ها “نرمال” زودتر می‌میرند. اما چندین تحقیق از آن زمان تاکنون این فرضیه را رد کرده‌اند و اکثر دانشمندان قبول دارند که تاثیر چپ دست یا راست دست بودن بر روی طول عمر صفر است.

 

 دسته بندی : ارتباط با مردم , دانش مردم , کافه مردم
ارسال دیدگاه