خبرهای ویژه

» ارتباط با مردم » نزدیک به ۸۰ درصد از رسانه‌های هرات قرارداد برای استخدام کارمند ندارند

تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۱۰/۲۱ - ۱۴:۴۱

 کد خبر: 12619
 8 بازدید

نزدیک به ۸۰ درصد از رسانه‌های هرات قرارداد برای استخدام کارمند ندارند

هنوز طرزالعمل مشخصی در بخش مصوونیت شغلی خبرنگاران در کشور وجود ندارد واین خلا چالش‌هایی را برای خبرنگاران به وجود آورده است. خیراحمد ساغرمل خبرنگار هراتی که به گفته خودش به خاطر نبود مصوونیت کاری و برخی زد و بندهای درون سازمانی وادار به استعفا از وظیفه‌اش شده می‌گوید، فعالیت رسانه‌ها در هرات شبیه به […]

نزدیک به ۸۰ درصد از رسانه‌های هرات قرارداد برای استخدام کارمند ندارند

هنوز طرزالعمل مشخصی در بخش مصوونیت شغلی خبرنگاران در کشور وجود ندارد واین خلا چالش‌هایی را برای خبرنگاران به وجود آورده است.medias

خیراحمد ساغرمل خبرنگار هراتی که به گفته خودش به خاطر نبود مصوونیت کاری و برخی زد و بندهای درون سازمانی وادار به استعفا از وظیفه‌اش شده می‌گوید، فعالیت رسانه‌ها در هرات شبیه به دوکانداری است.

در کنار ساغرمل؛ هستند افراد دیگری که مهلت قراردادشان تمام نشده بود که از کار برکنار شده‌اند.

نذیر ایوبی خبرنگار دیگر در هرات می‌گوید، شش ماه از قراردادش باقی مانده بود که با یک تماس تلیفونی اخراج شده است.

آقای ایوبی می‌گوید، برخی از مدیران رسانه‌ها خبرنگاران را وادار می‌کنند تا اصول خبرنگاری را زیر پا کرده و به خواسته‌ها وسلیقه‌های شخصی آنان لبیک بگویند.

خبرنگاران همواره از نبود راهبرد مشخص رسانه‌ای در برخی از رسانه‌های محلی صدا بلند کرده‌اند اما روند فعالیت شماری از این رسانه‌ها همچنان مانند گذشته ادامه دارد.

حبیب الله فراهی مسوول یکی از رسانه‌های دیداری هرات اخراج کارمندان و نبود مصوونیت شغلی خبرنگاران را به نبود بودجه و راهبرد رسانه‌ای در این media1ولایت ربط می‌دهد.

آقای فراهی می‌گوید در رسانه‌ای که او فعالیت می‌کند قرارداد وجود دارد و براساس بودجه که در دست دارند راهبرد رسانه‌ای خود را تعیین کرده اند.

به باور آگاهان رسانه‌ای در هرات، خبرنگاران به خاطر از دست ندادن کارشان زیر بار خواست‌های مسوولان رسانه رفته و صدای شان را در برابر بی عدالتی بلند نمی‌کنند.

فیصل کریمی آگاه رسانه‌ای می‌گوید، کارفرمایان رسانه از مجبوریت‌های خبرنگاران سوءاستفاده می‌کنند.nai

سند‌های قانونی چون، قانون کار و مقرره طرز تاسیس رسانه‌ها در کشور راه را برای بلند کردن صدای عدالت خواهی خبرنگاران باز کرده است.

آقای کریمی می‌گوید، مسوولان رسانه‌ها از قوانین آگاه بوده اما به خبرنگار به چشم برده نگاه می‌کنند.

یافته‌های کمیته مصوونیت خبرنگاران نشان می‌دهد که نزدیک به ۸۰ درصد از رسانه‌های هرات قرارداد برای استخدام کارمند ندارند.

همایون نظری رییس کمیته مصوونیت خبرنگاران در حوزه غرب می‌گوید، در شماری اندکی از رسانه‌های این ولایت قرار داد وجود دارد که آن‌هم یک طرفه و به نفع کارفرما ترتیب شده است.

نبود مصوونیت شغلی چالشی بزرگتر از مصوونیت جانی خبرنگاران پنداشته می‌شود.

آقای نظری می‌گوید، در جریان یک‌سال گذشته میزان خبرنگاران از کار برکنار شده، از خبرنگارانی که تهدید شده‌اند، بیشتر بوده است.

شورای وزیران کشور مقرره طرز تاسیس و فعالیت رسانه‌های همگانی را به تاریخ ۲۱ اسد سال ۱۳۹۴ خورشیدی در چهار فصل و چهل‌و‌یک ماده توسط کابینه افغانستان پس از شکایت شماری از خبرنگاران از نحوه عقد قرارداد با مالکان رسانه‌ها، به تصویب رساند.

طبق این مقرره قرارداد میان کارمند و کارفرما باید براساس قانون کار صورت گیرد.

مجیب خلوت‌گر رییس عمومی نی یا نهاد حمایت از رسانه‌های افغانستان می‌گوید، در صورتی که خبرنگاری از رسانه خود شکایتی به نی درج کند از مجراهای قانونی موضوع را پیگیری خواهند کرد.

آقای خلوت‌گر از نظارت حکومت در بخش تطبیق مقرره طرز تاسیس رسانه‌ها در کشور راضی نیست.

براساس مقرره طرز تاسیس رسانه‌ها، هرگاه خبرنگاری کشته و یا معلول می‌شود، رسانه مربوط مکلف است تا به کمک اعضای خانواده این خبرنگار بشتابد. هم‌چنین در یکی از ماده‌های این مقرره تاکید شده که مالکان رسانه‌ها در تامین مصوونیت جانی خبرنگاران باید توجه ویژه داشته باشند.

اداره اطلاعات و فرهنگ هرات نقض حقوق خبرنگاران از سوی برخی از رسانه‌ها در این ولایت را می‌پذیرد.

آریا رووفیان رییس این اداره می‌گوید، در دو سال گذشته ده خبرنگار به دلیل نقض حقوق‌شان به این اداره مراجعه کرده‌اند.

آقای رووفیان همچنان می‌گوید، این اداره براساس قانون نمی‌تواند در کار رسانه‌ها به صورت مستقیم مداخله کند.

سند قانونی مانند مقرره طرز تاسیس رسانه‌ها تاکنون در کشور وجود نداشته است. این سند مصوونیت جانی و شغلی خبرنگاران را براساس قانون تضمین کرده است.

اما آنچه نگرانی‌ها را در بین خبرنگاران بیشتر کرده بی‌توجهی مسوولان رسانه به قوانین نافذه کشور در بخش مصوونیت شغلی این قشر است.

گزارش از نصیر فیروزی

 دسته بندی : ارتباط با مردم , گزارش مردم , هرات
ارسال دیدگاه