خبرهای ویژه

» برنامه‌های‌مردم » پایان دوره تحصیلی آغاز سرگردانی برای یافتن کار

تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۳/۲۶ - ۱۰:۴۲

 کد خبر: 5460
 16 بازدید

پایان دوره تحصیلی آغاز سرگردانی برای یافتن کار

به دلیل شرایط خاص افغانستان، برای نسل جوان و تحصیل کرده کشور، پایان دوران تحصیل‌شان، آغاز یک دوره تازه‌ی از مشکلات است. زیرا نسل فارغ‌التحصیل از مراکز آکادمیک و علمی برای کاریابی با موانع و مشکلات فراونی روبه‌رو اند در دوران تحصیل، امید دانشجویان این است که بتوانند کاری برای خود پیدا نمایند و به […]

پایان دوره تحصیلی آغاز سرگردانی برای یافتن کار

به دلیل شرایط خاص افغانستان، برای نسل جوان و تحصیل کرده کشور، پایان دوران تحصیل‌شان، آغاز یک دوره تازه‌ی از مشکلات است. زیرا نسل فارغ‌التحصیل از مراکز herat uniآکادمیک و علمی برای کاریابی با موانع و مشکلات فراونی روبه‌رو اند

در دوران تحصیل، امید دانشجویان این است که بتوانند کاری برای خود پیدا نمایند و به جامعه خود مصدر خدمت باشند. اما به دلیل شرایط افغانستان و مشکلات موجود، معمولاً دانشجویان پس از فراغت، نه این که به کار یا شغل مورد علاقه‌شان دست می‌یابند، حتا بدون کار در خانه می‌نشینند.

با این‌که دولت ادعا می‌کند که در زمینه اشتغال‌زایی و از بین بردن بیکاری برنامه‌های مشخصی را روی دست دارد، اما به نظر می‌رسد که  این برنامه‌ها برای ایجاد یک اداره سالم و در نهایت ایجاد شغل در سطح جامعه موثر نبوده است. این درحالی‌ست که هزاران جویای کار در کشور به دلیل نداشتن پشتیبانی قانونی و حقوقی، نداشتن تأمینات اجتماعی، نامعلوم بودن سرنوشت خود و خانواده‌های‌شان با مشکلات فراوان دست و پنجه نرم می‌کنند.

از طرفی هزاران خانواده در داخل کشور از ادامه جنگ و موجودیت پدیده ناامنی رنج می‌برند؛ نبود کار و نبود بسترهای مناسب جذب جویندگان کار به‌خاطر فعال نبودن کارخانه‌جات و فابریکه‌های تولیدی بر رنج جامعه تحصیل کرده ما افزوده است.

این موارد باعث شده تا دانشجویی که بعد از فراغت به دلیل عدم جذب به ادارات و کار مناسب، روی بیاورد به پدیده‌های مثل اعتیاد به مواد مخدر، پیوستن به صفوف مخالفین، پیوستن به گروه‌های دهشت افگن، سرقت‌های مسلحانه و حتا خشونت‌های خانوادگی روی بیاورند، که این خود چالش بزرگ بر سر راه جوانان تحصیل کرده است.

و اما پرسش اینجاست چرا حکومت افغانستان در این زمینه هیچ توجه جدی نداشته و راه‌کار مناسبی را روی دست ندارد؟

چرا همیشه در پروسه استخدام اداره‌های دولتی و خصوصی در افغانستان روابط بر ضوابط حاکم بوده است؟

این‌ها و بیشتر از این‌ها در برنامه دانشجو.

برنامه دانشجو:دسته بندی : برنامه‌های‌مردم , دانشجو
ارسال دیدگاه